Skontaktuj się z nami! Doradcy Winez pomogą Ci dokonać właściwego wyboru.
+48 691 402 095Ocet o gęstości 1.12. Charakteryzuje się równowagą między nutami kwaskowatymi i słodkimi.
Ocet o gęstości 1.18. Charakteryzuje się wyczuwalnymi kwaśnymi nutami z delikatną słodyczą w tle.
Ocet o gęstości 1.24. Charakteryzuje się intensywnym aromatem bogatym w nuty dojrzałych owoców: śliwki, figi, gruszki.
Ocet o gęstości 1.33. Leżakowany w dębowych beczkach, charakteryzuje się harmonijnym słodko-kwaśnym smakiem.
Wysokiej jakości włoski ocet balsamiczny
Kuchnia włoska charakteryzuje się dużym bogactwem aromatów i smaków. Tradycyjnym dodatkiem są tu octy balsamiczne. Wzbogacają one smak wielu sałatek, marynat czy sosów. Co ciekawe, włoski ocet balsamiczny dodaje się również do deserów. Nie każdemu jednak takie rozwiązanie przypadnie do gustu. Typowy włoski ocet balsamiczny jest bowiem słodko-kwaśny. Powstaje z zagęszczonego moszczu winogronowego w wyniku długotrwałego dojrzewania. Zdarza się, że trwa to nawet kilkanaście lat. Efektem tego procesu jest gęsty ocet balsamiczny o ciemnej barwie.
Balsamiczny ocet – skład
Proporcje poszczególnych składników we włoskim occie balsamicznym mogą być oczywiście zróżnicowane. Zależy to w dużej mierze od tajników wytwarzania przez konkretnego producenta. Znaczenie ma również to, na ile gęsty jest dany ocet balsamiczny. Niemniej skład tego produktu jest dosyć spójny. W standardowej buteleczce znajdują się:
- niesfermentowane cukry;
- kwasy – octowy, winowy, jabłkowy oraz inne;
- glicerol;
- etanol (w śladowych ilościach).
Te wszystkie składniki wpływają na niepowtarzalny smak tego tradycyjnego włoskiego produktu, jakim jest balsamiczny ocet.
Mniej klasyczne odmiany octów balsamicznych
Warto zwrócić uwagę także na biały ocet balsamiczny. Proces produkcji jest w tym przypadku bardzo podobny, ale sam czas dojrzewania został skrócony. Biały ocet balsamiczny ma jednak także wiele swoich zalet. Przede wszystkim jest znacznie łagodniejszy w smaku. Konsystencja produktów też bywa tu różna. Może to być mniej lub bardziej gęsty ocet balsamiczny. Konsument ma tu pełen wybór. Przy czym zazwyczaj kremowy ocet balsamiczny będzie ciemniejszy od tego bardziej wodnistego. Tutaj znowu główną rolę odgrywa czas dojrzewania.
Krem z octu balsamicznego – przydatny w kuchni
Na bazie gęstego octu balsamicznego mogą powstawać również inne produkty z półki premium. Ciekawym propozycją, o której niewątpliwie warto wspomnieć, jest na pewno krem powstający z octu balsamicznego. Sprawdzi się jako dodatek do wielu potraw. Krem z octu balsamicznego to nietypowy produkt, który warto wykorzystać w swojej kuchni. Można nim przyprawiać wiele potraw. Co ciekawe, we Włoszech to także dodatek do deserów.